Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Rebranding
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Rebranding

Buna ziua,

As dori sa stiu in ce masura este legal sa executi o operatiune de rebranding in masura in care produsul in cauza este modificat.

Spre exemplu, avem un tricou simplu fabricat de compania XYZ (nume care apare pe eticheta tricoului) si dupa achizitionare, se inlocuieste eticheta producatorului cu eticheta companiei ABC urmand sa se imprime si logoul ABC in zona pieptului.

Se poate realiza acest proces avand consimtamantul scris al producatorului urmand sa fie lansat si comercializat pe piata ca produs ABC ?

Multumesc anticipat.
In cazul imprimarii de logo-uri pe diverse produse (tricouri, pixuri, brichete, etc.) nu se produce un rebranding. nu vad rostul schimbarii etichetei.
In majoritatatea industriilor se produce fenomenul de rebranding din moment ce se prelucreaza produsul initial.
Doar in cazul in care produsul este marca protejata se poate discuta despre rebranding prin schimbarea caracteristicilor produsului..