Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune nedezbatuta cu mostenitor decedat cu datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune nedezbatuta cu mostenitor decedat cu datorii

O sa va explic pe larg situatia si va rog sa ma indrumati catre rezolvarea ei.

In 2006 a decedat bunicul meu. In urma lui a ramas sotia supravietuitoare cu o cota de 1/4 din masa succesorala si 3 fete ( sora 1, sora 2 si sora 3) cu o cota de 3/4.
De aici rezulta ca sunt 4 mostenitori cu o cota de 1/4 fiecare din masa succesorala.

Masa succesorala este compusa din:

5800 mp arabil

1300 mp curti constructii

350 mp livada

plus casa contruita inainte de 1989.

In 2009 s-a facut o succesiune pentru cei 350 mp de livada care au fost vanduti cu acordul tuturor partilor implicate.

In 2014 a decedat sora 1 care la momentul decesului avea un rest de credit la banca de platit in valoare de 9000 euro. Acestui credit nu i-au mai fost achitate ratele de la momentul decesului sorei 1 pana in prezent.

In momentul de fata sora 2 vrea sa deschida succesiunea pentru restul masei succesorale (5800 mp arabil, 1300 mp curti constructii si casa).

Toatele cele patru parti au convenit dupa decesul bunicului la cum sa imparta averea:

sora 1 - 2000 mp arabil, 450 mp curti constructii si 50% din casa (parte renovata de ea din creditul ramas neplatit)

sora 2 - 2000 mp arabil, 300 mp curti constructii, renunta la dreptul la casa

sora 3 - 1800 mp arabi, 450 mp curti constructii si 50% din casa (parte renovata de ea din fonduri proprii)

100 mp din totalul de 1300 mp curti constructii ramane ca drum de servitute pentru sora 1 si sora 2.

sotia supravietuitoare renunta la partea ei de mostenire in favoarea copiilor.

Ce se poate face in cazul in care pentru partea acceasta de masa succesorala care a ramas nedezbatuta trebuie platit impozitul de 1 %/an, caz in care sora 3 refuza dezbaterea de teama impozitului prea mare iar cei doi copii ai sorei 1 refuza dezbaterea de frica unei executari silite pentru creditul ramas neplatit.

Sunt 10 ani de cand a murit bunicul, masa succesorala ramasa se ridica la circa 50.000 euro iar sotia supravietuitoare renunta la partea ei de mostenire, copiii sorei 1 refuza dezbaterea de frica executarii silite, sora 2 doreste dezbaterea succesiunii, iar sora 3 refuza din cauza impozitului de platit din urma.

Daca sora 2 deschide succesiunea iar copiii sorei 1 si sora 3 nu participa (implicit isi pierd si dreptul la mostenire), sora 2 ramane sa plateasca taxele succesorale si impozitul total din urma. Si cine este executat pentru creditul neplatit al sorei 1?

Multumesc anticipat!
pt sora 1 decedata msoteneste partea acesteia cu drepturi si datorii mostenitorii acesteia respectiv copii ei si eventual sot daca exista.
Daca nu se doreste dezbaterea succesiunii pe cale amiabila se va merge in instanta.
sotul sorei 1 a murit cu 1 an inaintea acesteia, au ramas doar 2 copii care mostenesc sora 1 cu tot cu datorii.
daca acestia refuza mostenirea celelalte parti ramase mostenesc si datoriile sorei 1?
nu. Creditorii pot cere dezbaterea succesiunii. Daca nu va intelegeti mergeti in instanta. Contactati un avocat ca sa redacteze actiunea.
dar copiii sorei 1 pot renunta la partea mamei lor de mostenire pentru a evita un eventual conflict cu banca?
ei pot renunta dar banca poate accepta succesiunea pentru ca aceasta renuntare este in fraudarea creditorilor.
Mergeti cu actele la un avocat sa l consultati. Pe forum nu se traseaza decat sfaturi in linii mari, fiecare speta cere un consult amanuntit cu actele in fata.