Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu situatia urmatoare:
O mama cu 2 copii (fata si baiat) decedeaza si se incepe succesiunea.
In timpul succesiunii decedeaza si fiica acesteaia, in acest caz sotul ei continua succesiunea dupa mama soacra si se incheie cu repartizarea bunurilor astfel:
- curtea cu casa raman la baiat
- livada ramane la fata(reprezentata de sot)

Intrebarea mea este :

- daca nu s-a facut succesiune dupa moartea sotiei desi livada este intabulata pe numele sotului, acesta poate sa o vanda ?
- fratele sotiei decedate trebuie sa ia parte la masa succesorala ?

Eu am cumparat casa de la frate si acum as vrea si livada, dar nu vreau sa intampin greutati.

Multumesc
Buna seara,
Probabil ca sotul supravietuitor a continuat succesiunea nu doar in numele sau ci si al copiilor lor.
Va trebui dezbatuta succesiunea de pe urma fiicei decedate.
Depinde despre ce vorbim (presupunand ca nu mai exista alti mostenitori in afara de cei enumerati de dvs.)
Daca vorbim despre masa succesorala a soacrei, aspura careia s-a dezbatut succesiunea si mostenitorii sunt
- fratele, care a primit 1/2 de la defuncta, adica casa si curtea (pe care spuneti ca le-ati cumparat), si
- sotul supravietuitor, al fetei, care a venit prin retransmitere la mostenire si care a primit, cat tot 1/2 sau 1/4 ? (daca a primit 1/4 inseamna ca s-a dezbatut si dupa fata) si daca sotul supravietuitor are acte pe livada atunci puteti cumpara de la el.

Pe de alta parte, daca nu s-a facut succesiunea dupa fata (sora si sotie) decedata, este alta chestiune si depinde in ce consta masa succesorala dupa ea, in mod normal ar fi trebuit facute deodata cele doua dezbateri de mostenire, iar fratele are si el parte la mostenirea sorei decedate (in functie de situatie, asa cum ati expus-o, 1/2 fratele si 1/2 sotul) dar nu stim care a fost si este situiatia reala acolo. Trebuie citit ce scris in actele lor.

In principiu, dvs. fiind cumparator de buna credinta nu ar trebui sa aveti nicio problema.
buna ziua,

in HJ scrie ca cei doi copii au ramas fiecare cu o cota de 1/2.

Se mentioneaza ca de pe urma decesului sorei raman ca mostenitori fratele acesteia cu o cota de 1/2 din mostenirea acesteia si sotul cu o cota de 1/2 din mostenirea sotiei decedate. (nu au copii)

Ca urmare asupra averii ramase mostenire de la mama/soacra decedata fratele are dreptul la o cota de 3/4 , iar sotul la o cota de 1/4.

Totodata pe o parte din terenul de livada este si o servitute de trecere intabulata pe numele meu cand am cumparat casa.

Dupa moartea surorii/sotiei nu au facut succesiunea.

Se poate face act de vanzare /cumparare in aceste conditii pe livada?
Daca da cu cine?
Doar cu sotul mostenitor sau si cu fratele care are dreptul la o parte?

Vreau sa stiu daca este legal sa vanda singur sotul atata timp cat succesiunea dupa sotie nu este facuta.

Multumesc

Sotul supravietuitor nu poate sa vanda singur averea ramasa dupa sotie sa, atata vreme cat exista mostenitor fratele in viata (cu 1/2 din averea surorii lui).
In acest caz, va trebui sa cumparati de la cei doi mostenitori, partile lor, cu atat mai mult cu cat prin faptul ca aveti cunostinta de realitate, sunteti prezumat a fi de rea credinta daca cumparati toata livada doar de la sotul supravietuitor.
in aceiasi HJ se impart si bunurile intre frate si sot facandu-se raprtitia pe loturi, iar la final scrie asa:

Noi, partile contractante, declaram ca, prin incheierea acestei conventii nu mai avem pretentii reciproce cu privire la drepturile civile cuvenite din mostenirea difunctei "mama/soacara".

Dl cu livada are si intabulare / cadastru pe numele lui.
Oare nu cumva s-a impartit in aceiasi succesiune totul?

multumesc