Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Va rog se poate pune la plata pensie alimentare un detinut?
Ce venituri lunare realizează deținutul care e și tată`?
Vă întreb, pentru că dacă pușcăria nu-i dă salariu lunar cu caracter de continuitate, nu poate fi obligat la pensie de întreținere copil.

1. Pentru a putea fi obligat la plata pensiei de întreţinere debitorul trebuie să aibă mijloace de existenţă şi să nu existe o altă persoană obligată la întreţinere înaintea sa, potrivit ordinii stabilite de lege.
2. A avea mijloace de existenţă înseamnă a realiza venituri şi a avea bunuri care pot fi valorificate pentru realizarea de venituri. Se au în vedere numai mijloacele proprii ale debitorului, nu şi ale altor persoane, cum ar fi soţul, ascendenţii, alte rude ale debitorului care locuiesc cu acesta.
3. Cel obligat la prestarea întreţinerii trebuie să aibă mijloace de existenţă sau posibilitatea de a dobândi aceste mijloace. La stabilirea mijloacelor de existenţă se va ţine seama de veniturile celui obligat la plată, de bunurile sale şi de sarcinile familiale pe care le are.

Art. 527 din Noul Cod Civil - Condiţiile obligaţiei de întreţinere:

(1) Poate fi obligat la întreţinere numai cel care are mijloacele pentru a o plăti sau are posibilitatea de a dobândi aceste mijloace.
(2) La stabilirea mijloacelor celui care datorează întreţinerea se ţine seama de veniturile şi bunurile acestuia, precum şi de posibilităţile de realizare a acestora; de asemenea, vor fi avute în vedere celelalte obligaţii ale sale.

JURISPRUDENȚĂ:
"Sunt considerate cauze exoneratoare de plată a întreţinerii: executarea unei pedepse privative de libertate, cu excepţia situaţiei în care pedeapsa s-a aplicat pentru săvârşirea infracţiunii de abandon de familie" (Trib. Jud. Neamţ, dec. civ. nr. 295/1982, în R.R.D. nr. 12/1982, p. 142; Trib. Bistriţa-Năsăud, s. civ., dec. nr. 75/2009, nepublicată).
Dapix, utilizator