Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... interceptari telefonice
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

interceptari telefonice

Buna ziua,fratele meu e cercetat penal intr-un dosar in care sunt interceptari facute de DOS. Va rog daca poate cineva sa imi spuna cu ce se ocupa Directia Operatiuni Speciale ? e in masura sa se ocupe cu interceptari ? Aparatura care s-a folosit la interceptari apartine SRI-ului sau DOS-ul are in dotare aceasta aparatura? Urmarirea penala a inceput in 2014 si a durat 2 luni...in fata Instantei noi am cerut dezbaterea acestor lucruri dar..s-a ajuns la concluzia ca cerem tergiversarea-procesului.Nu stiu daca mai are rost sa spun ca in acele interceptari nu este nimic concret deoarece concludenta informatiilor sunt lasate la aprecierea organelor care au redat acele interceptari.Acum dupa ce CCR a admis decizia privind neconstitutionalitatea sintagmei „ori de alte organe specializate ale statului” din cuprinsul art. 142 alin. (1) CPP ,putem folosi acest lucru in favoarea noastra? cum?
Va multumesc anticipat.
DOS este organul operativ specializat care se ocupa cu utilizarea metodelelor speciale de supraveghere dispuse de catre procuror, si da, este cel mai in masura sa se ocupe de interceptari, iar sintagma "ori de alte organe specializate ale statului" folosita de CCR, nu se refera la DOS, ci la alte organe, vezi SRI.