avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

care este varsta de pensionare pentru barbat nascut 1957, luna mai?
Vechimea in munca este
17 ani si 10 luni grupa II de munca, 100%
21 ani si 2 luni vechime in conditii normale de munca
9 luni de somaj
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: 57costel , utilizator 17:01, 16 Mai 2016
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Din datele postate rezulta ca aveti un stagiu total de cotizare de 44 de ani.
Scadeti din total stagiu, stagiul asimiat(daca aveti) si vedeti daca indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata.
Daca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata, penalizarea va fi de 13,5%.
Stagiul militar nu a fost introdus in cele prezentate de mine mai sus si atunci penalizarea probabil v-a fi 0.

MULTUMESC FRUMOS,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul datei de pensionare pentru o persoana de 57 de ani romica21 romica21 Un barbat de 57ani cu 39 ani de munca din care 21 de ani de muna in grupa a II a.As dori sa stiu cu legea noua intrata in vigoare in anul 2014 daca poate esi ... (vezi toată discuția)
Despre varsta si data pensionararii nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 38 de ani din care 20 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? Gabryela4me Gabryela4me Am 37,6 de ani vechime si 20 de ani in grupa a doua. Am auzit de o noua lege care mi-ar permite sa ies mai devreme la pensie (total cu grupa sa ajunga la 43 de ... (vezi toată discuția)