Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

care este varsta de pensionare pentru barbat nascut 1957, luna mai?
Vechimea in munca este
17 ani si 10 luni grupa II de munca, 100%
21 ani si 2 luni vechime in conditii normale de munca
9 luni de somaj
Va multumesc!
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Din datele postate rezulta ca aveti un stagiu total de cotizare de 44 de ani.
Scadeti din total stagiu, stagiul asimiat(daca aveti) si vedeti daca indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata.
Daca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata, penalizarea va fi de 13,5%.
Stagiul militar nu a fost introdus in cele prezentate de mine mai sus si atunci penalizarea probabil v-a fi 0.

MULTUMESC FRUMOS,