Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de folosire a imaginii celebritatilor postum
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de folosire a imaginii celebritatilor postum

Buna ziua,

Care este procedura prin care se poate folosi imaginea personalitatilor istorice ca endorseri in campanii publicitare?

De exemplu: Un personaj animat care seamana cu M Eminescu recomanda produsul X.

In cazul acesta poate fi vorba de incalcarea drepturilor de autor?

Va multumesc!

Fotografiile pot fi protejate de drepturi de autori sau pot fi din domeniul public. Pentru desenele facute dupa ele drepturi de autor are desenatorul. In cazul lui Eminescu, drepturile de autor pentru fotografii au expirat de mult, ele sunt intrate in domeniul public. Vedeti [ link extern ]
Ok. Va multumesc mult pentru raspunsul rapid!

Cu toate acestea Ministerul Culturii a solicitat renuntarea folosirii portretului lui Eminescu dintr-o campanie publicitara.

[ link extern ]

A fost o miscare de PR sau exista temei legal pentru care s-ar putea cataloga utilizarea imaginii lui Eminescu "abuziva"?
Conform Decretului nr. 321 din 18 iunie 1956 privind dreptul de autor, fotografiile cu Eminescu efectuate in secolul XIX nu mai au drepturi de autor. Desenele recente create in baza lor ar putea avea drepturi de autor, functie de anul in care au fost create si doar daca reprezinta creatii originale.