Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Suspendare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Suspendare

Bună ziua,

Sancţiunile disciplinare aplicate elevilor conform R.O.F.U.I.P. sunt suspendate până la rămânerea definitivă a acestora?

În mod nelegal am fost sancţionat cu mutarea disciplinară la o altă unitate de învăţământ pentru nişte abateri inexistente. Am venit cu martori şi înregistrari audio, însă nu au vrut sa se aprobe proba cu martori şi înregistrări.

După ce contest sancţiunea disciplinară la Consiliul de Administraţie al unităţii de învăţământ urmează să depun plângere la Tribunal. Am citit în lege că pentru suspendarea actelor până la judecarea fondului trebuie depusă o cerere în acest sens, cu motive.

Vă multumesc!
Constestarea deciziei de sanctionare la C.A. nu suspenda executarea acestei decizii.

La Tribunal, actiunea dvs poate avea doua capete de cerere , si anume :
- anularea sanctiunii

- suspendarea executarii deciziei pana la pronuntarea instantei pe fond.