Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea OUG 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

OUG 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi !

Am si eu o nelamurire . Ieri am fost oprit de catre jandarmeria romana cu mentiunea ca nu am voie sa imi plimb cainele pe un spatiu public ( detin un pittbull ) . Am primit un avertisment , urmand ca urmatoarea data sa imi dea amenda ! Mentionez : cand ies pe strada am totul in regula , botnita , ham , lesa , pungute pentru excremente. Este inregistrata la asociatia chinologica, declarata la politie, am asigurare in caz ca musca pe cineva . Art. 6
(1) Accesul cainilor prevazuti la art. 1 lit. a) in localurile publice, in mijloacele de transport in comun, precum si in alte locuri publice, cu exceptia drumurilor publice si a cailor de acces catre acestea, este interzis.
(2) Accesul cainilor prevazuti la art. 1 lit. a) in partile comune ale imobilelor in care sunt detinuti, pe drumurile publice si pe caile de acces catre acestea este permis numai daca acestia poarta botnita si sunt tinuti in zgarda si lesa sau ham de catre proprietar ori de catre detinatorul temporar. Imi poate explica si mie mai exact aceasta lege? numai am voie sa imi plimb animalul nici pe drumurile publice ...
Explicati-le celor care va opresc ca, indepliniti conditiile legale, din cele relatate de dvs.se pare ca, respectati conditiile legale.