Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta grupa de munca

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca este necesar sa elibereze o adeverinta de grupa daca perioada lucrata in grupa de munca este trecuta in cartea de munca. Cei de la casa de pensii solicita si acesta adeverinta, cu toate ca perioada figureaza in cartea de munca. Exista un temei legal pentru acesta?
Eu stiam ca adeverinta dovedeste grupa de munca daca acesta nu este consemnata in carnetul de munca.
Va multumesc
Probabil, in carnetul de munca nu sunt mentionate toate elementele prevazute in anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare. CJP solicita inclusiv decizia interna a angajatorului pentru nominalizarea anuala a lucratorilor la locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii incadrate in grupe de munca.