avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Norme legislative Foaie de parcurs.
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Norme legislative Foaie de parcurs.

Buna ziua !

As dori sa aflu daca este obligatoriu legislativ intocmirea foilor de parcurs.


De asemenea, au dreptul cei de la ANAF sa solicite foaia de parcurs /+ FAZ ?

Ce lege "lamureste" situatia foilor de parcurs ?

Precizez ca in anul 2008 am avut un control de la Finante in urma caruia am fost amendati pentru aceste foi de parcurs (desigur, nu lea aveam).
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:42, 19 Mai 2016
Foile de parcurs sunt prevazute in codul fiscal
[ link extern ] /
Obligativitatea emiterii foilor de parcurs este prevazuta in HG nr. 1391 din 4 octombrie 2006, in Sectiunea 3 - Obligaţiile proprietarilor sau deţinătorilor de vehicule, la art. 27, alin. 2, lit. b.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege foaie de parcurs nistorsc nistorsc care este legea care impune obligativitatea foii de parcurs? daca nu este legiferata, de ce este ceruta de Garda Financiara? (vezi toată discuția)
Foi de parcurs comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, Suntem o firma de comert si facem transport marfa (anvelope) catre alte magazine ale noastre sau la client (firme) As vrea si eu legislatia despre ... (vezi toată discuția)
Foaie de parcurs Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Imi puteti spune daca este obligatorie intocmirea foilor de parcurs? Daca da, care este baza legala. Am o societate de prestari servicii, iar ... (vezi toată discuția)