Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Norme legislative Foaie de parcurs.
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Norme legislative Foaie de parcurs.

Buna ziua !

As dori sa aflu daca este obligatoriu legislativ intocmirea foilor de parcurs.

De asemenea, au dreptul cei de la ANAF sa solicite foaia de parcurs /+ FAZ ?

Ce lege "lamureste" situatia foilor de parcurs ?

Precizez ca in anul 2008 am avut un control de la Finante in urma caruia am fost amendati pentru aceste foi de parcurs (desigur, nu lea aveam).
Foile de parcurs sunt prevazute in codul fiscal
[ link extern ] /
Obligativitatea emiterii foilor de parcurs este prevazuta in HG nr. 1391 din 4 octombrie 2006, in Sectiunea 3 - Obligaţiile proprietarilor sau deţinătorilor de vehicule, la art. 27, alin. 2, lit. b.