Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat o masina stricata. Ce pot sa fac pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat o masina stricata. Ce pot sa fac pentru a-mi recupera banii?

Buna ziua! Am cumparat o masina, am platit-o, in schimb nu am facut un contract de vanzare. A doua zi am fost cu aceasta in service pentru a schimba uleiul si supriza a fost ca masina era facuta din resturile altor masini si cei de la service mi-au spus ca aceasta nu poate fi inscrisa. Am discutat cu vanzatorul si acesta mi-a spus ca nu doreste sa imi dea banii inapoi. Ce pot sa fac pentru a-mi putea recupera banii?
Multumesc.
Sa il dati in judecata.
Poate fi insa un proces complicat.

Daca este din resturi e posibil sa fie si furate masini si sa aveti probleme penale daca va opreste politia rutiera.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In primul rand nu puteti inmatricula masina si nici nu o puteti inregistra la fisc pentru ca nu ati intocmit contract de vanzare cumparare.
Daca seria caroseriei corespunde cu cea din CIV o puteti inscrie, trebuie sa mergeti la RAR pentru identificare.

De ce nu ati incheiat contract de v/c?
Ati primit macar toate actele, CIV original, talonul, certificat de atestare fiscala?

cyan a scris:

Daca seria caroseriei corespunde cu cea din CIV o puteti inscrie,

Pentru inscriere=inmatriculat vehicul,se impune sa fie intrunite anumite conditii si altele fata de caroserie
Daca pe vehicul exista alt motor fata de cel consemnat in CIV,.RAR nu elibereaza certificatul de autenticitate
La fel ,daca exista suspiciuni ca au fost operate modificari ex suport amortizor dr,la fel RAR blocheaza datele de identificare vehicul si nu elibereaza certificatul de autenticitate
Pentru recuperat c/v vehicul,daca amiabil nu solutionati este necesara actiune in instanta,inclusiv efectuare de expertiza tehnica care sa concluzioneze existenta aspectelor precizate de dv

Multumesc pentru raspunsuri.
Am primit actele masinii, dar nu si un certificat de atestare fiscala.
Intre timp am discutat cu vanzatorul la telefon, crezand ca ma pot intelege cu aceste....refuza sa imi inapoieze banii/sa ii returnez masina.... si mi-a spus sa ma duc sa iau contractul de vanzare de la acesta.....
Fara certificat fiscal nu puteti inscrie masina.