avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordonanta de clasare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordonanta de clasare

in ordonanta de clasare nu scrie ca in temeiul art.339 ali4 in termen de 20 zile pot formula plangere impotriva acesteia.

in ordonanta scrie:

Fata de cele expuse,

In temeiul art. 315 alin. (1) lit. b) din C. proc. pen.,cu referire la art.314 alin 1 lit a din C. proc. pen, rap. la art 16 alin 1 lit a, f, din C. proc. pen

D I S P U N:

1 . Clasarea cauzei privind infractiunile prev. de art.289 al1 VCp,intrucat faptele nu exista.
1.Clasarea cauzei privind infractiunile prev. de art.288 al1 si art 291 al.1 VCp,intrucat a intervenit prescriptia raspunderii penale.
2. In temeiul art. 275 alin.(3) Cod proc. pen., cheltuieli judiciare, raman in sarcina statului.

3. In temeiul art. 316 alin. (1) din C. proc. pen., ordonanta se comunica in copie impreuna cu referatul organelor de cercetare penala numitului AG
P R O C U R O R, - NUME SI SEMNATURA PROC.

DE UNDE TREBUIA SA STIU CA TREBUIE SA FORMULEZ PLANGERE IMPOTRIVA ORDONANTEI, ACUM E TARZIU?
A FOST PRIMITA IN LUNA 11/2015.
Acum e tardiv.
Nimeni nu poate invoca necunoaşterea normei procesual penale, cunoasterea si respectarea legilor este o indatorire primordiala a tuturor cetatenilor, inscrisa in Constitutie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cearta in familie -ordonanta de clasare mihai455 mihai455 Buna seara. Anul trecut am avut o cearta cu mama mea si din cauza stresului acumulat i-am dat o palma (nici macar palma nu se poate numi). Ea a chemat politia ... (vezi toată discuția)
Dosar penal consum alcool - ordonanţă de clasare Mihaimisha1981 Mihaimisha1981 Bună ziua, În nov 2015 am fost depistat cu o alcoolemie de 0,54 în aer și 1.60 respectiv 1.50 în sânge. În iun 2016 s-a dispus începerea urmăririi ... (vezi toată discuția)
Pot face plangere cf. art. 339 din cpp impotriva ordonantei de clasare cf. art. 289 (1)(2) din cpp? eusaisapte eusaisapte Pot face plangere cf. art. 339 din CPP impotriva ordonantei de clasare cf. art. 289 din CPP? Aceasta este solutia procurorului... :) Art. 339 din CPP se ... (vezi toată discuția)