Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... transfer scolar
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

transfer scolar

Ce acte sunt necesare pentru transferul de la o scoala la alta (din sectorul 2 in sectorul 6), daca vrem sa mutam copilul chiar la scoala de circumscriptie?
Cand trebuie depusa cererea? Este necesara audienta la directorul scolii la care vrem sa ne transferam sau este suficienta o cerere inregistrata la secretariat?

Multumesc mult.
Elevii au dreptul sa se transfere de la o unitate la alta, de la o filiera la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesionala la alta, de la o forma de invatamant la alta, in conformitate cu prevederile prezentului regulament si ale regulamentului intern al unitatii de invatamant la care se face transferul. Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administratie al unitatii de la care se face transferul si cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii la care se face transferul.

Transferul elevilor in timpul anului scolar se poate efectua, in mod exceptional, cu respectarea prevederilor art. 136 - 145 din Ordinul ministrului educatiei si cercetarii nr. 4.925/2005, in urmatoarele situatii:
a) la schimbarea domiciliului parintilor intr-o alta localitate, respectiv intr-un alt sector al municipiului Bucuresti;
b) la recomandarea de transfer eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica;
c) la/de la invatamantul de arta sau sportiv;
d) de la clasele de invatamant liceal la clasele de invatamant profesional;
e) de la invatamantul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri;
f) in alte situatii exceptionale, cu aprobarea consiliului de administratie al inspectoratului scolar.
(Ordinul ministrului educatiei si cercetarii nr. 4.925/2005, [ link extern ] )
Multumesc. Intre timp am vorbit telefonic la secretariat si mi s-a spus sa vin sa fac cererea dupa data de 24iunie, cand se termina cursurile. Scoala la care vrem sa ne mutam ne va da acceptul in masura locurilor disponibile.