Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Vă rog, se poate transfera un elev la o altă ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Vă rog, se poate transfera un elev la o altă școală în timpul ...

Vă rog, se poate transfera un elev la o altă școală în timpul casei a 12 a ?
Transferul elevilor in timpul anului scolar se poate efectua, in mod exceptional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, in urmatoarele situatii:
a) la schimbarea domiciliului parintilor intr-o alta localitate, respectiv intr-un alt sector al municipiului Bucuresti;
b) in cazul unei recomandari medicale, eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica;
c) de la clasele de invatamant liceal la clasele de invatamant profesional;
d) la/de la invatamantul de arta, sportiv si militar;
e) de la clasele cu program de predare intensiva a unei limbi straine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) in alte situatii exceptionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administratie al inspectoratului scolar.
[ link extern ]