Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa de prima inmatriculare

Buna ziua, vreau sa recuperez taxa de prima inmatriculare dar nu mai am chitanta cu care sa fac dovada ca am platit. O pot recupera de undeva? Cum trebuie sa procedez? Sunt din Bucuresti....

Multumesc.
GGhinea
Potrivit ordinului 682/1154/2016 din 7 aprilie 2016 pentru aprobarea Procedurii de restituire
[ link extern ]

2.4. La cererea de restituire(anexa nr. 2 din ordin) se anexează următoarele documente:
a) actul de identitate al persoanei fizice/al reprezentantului persoanei juridice, împreună cu
împuternicirea dată acestuia, în copie;
b) documentul care atestă plata taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, a taxei pe
poluare pentru autovehicule sau a taxei pentru emisiile poluante provenite de la utovehicule. În situaţia în care persoana fizică sau juridică ce solicită restituirea taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, a taxei pe poluare pentru autovehicule sau a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, după caz, nu deţine documentul care atestă plata, verificarea plăţii se efectuează potrivit pct. 2.11 - 2.13;
c) copia cărţii de identitate a vehiculului şi a certificatului de înmatriculare, cu prezentarea în
original a acestora