Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decont bani pentru chirie pe timpul CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decont bani pentru chirie pe timpul CCC

Buna ziua. Lucrez la stat si anume la o unitate militara. Stiu ca pe timpul celor doi ani de CCC se suspenda contractul individual de munca. As dorii sa stiu daca in perioada aceasta de doi ani de zile voi beneficia in continuare de decont pentru chirie. Multumesc
Legea nu distinge in acest sens si, prin urmare, puteti beneficia de compensarea chiriei si pe durata CCC.

art.16 din OUG 111/2010:
.....
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) primeşte diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;
......