Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copii(gemeni)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copii(gemeni)

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am nascut gemeni pe data de 15.11.2015, nu beneficiez de indemnizatie deoarece in perioada 08.12.2014-27.03.2015 am avut intrerupere. Cu noua lege de la 1 iulie voi putea beneficia? Anterior am lucrat fara intrerupere.
amzuts_patricia@yahoo.com a scris:

... Cu noua lege de la 1 iulie voi putea beneficia? Anterior am lucrat fara intrerupere.

Interesati-va la ANPIS - Agenţia Naţionala pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, e-mail: anps@prestatiisociale.ro, deoarece modificarile aduse OUG 111/2010 nu cuprind si o astfel de situatie .

Potrivit prevederileor art.15 alin.2 din Constitutie, legea nu are efect retroactiv.

Noile modificari , asa cum sunt ele adoptate, se aplica numai persoanelor aflate in CCC, in plata stimulentului de insertie sau in concediu fara plata pentru cresterea copilului.
Cornel Vasile, Consilier juridic