Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Donatie primita de la asociat
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Donatie primita de la asociat

Buna seara,
Asociatul doneaza firmei obiecte de inventar. Firma este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor. Aceste venituri din donatii se scad din baza impozabila la calculul impozitului? Codul fiscal prevede ca din baza impozabila se scad veniturile din subventii, si de aceea nu imi este foarte clar daca prin deductie se scad si donatiile.
Va multumesc.
donatia nu este egala cu subventia...una-i una, alta-i alta...
De ce musai donatie?! Puteti da in administrare cu titlu gratuit obiecte de inventar, pe care le veti inregistra in cont in afara bilantului "803.8". Art 355. _din 1802/2014:
(1) Bunurile luate in administrare, concesiune sau cu chirie se reflecta in conturi in afara bilantului (contul 8038 "Bunuri primite in administrare, concesiune si cu chirie").

(2) La sfarsitul duratei contractului de administrare, concesiune sau inchiriere, bunurile se restituie proprietarului. La restituirea acestor bunuri se crediteaza contul 8038
"Bunuri primite in administrare, concesiune si cu chirie".