Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neprezentarea la primul termen de judecta!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neprezentarea la primul termen de judecta!

Buna ziua!Doresc sa stiu ce-i de facut in situatia in care nu ma pot prezenta la primul termen de judecata,in calitate de parat.Multumesc!
Procesul se va judeca si in lipsa dumneavoastra. Ati depus intampinare in termen?
Da,insa doream sa fiu prezent!stiu ca,conteaza.Cum ma justific?trebuie sa trimit ceva la judecatorie?Cred ca nu se poate fixa alt termen!?
Trimiteti un mandatar.
Daca aveti motive temeinice si le puteti dovedi, solicitati instantei amanarea judecatii si acordarea unui nou termen de judecata, aratand motivele pentru care nu va puteti prezenta si alaturand cererii dovezile
Puteti solicita in scirs amanarea judecatii ptr.lipsa de aparare conf.art.222 NCPC(1),atentie, se acorda numai in mod exceptional si de principiu o singura data.