avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SEDIU SOCIAL cu activitate de BIROU fara activitati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SEDIU SOCIAL cu activitate de BIROU fara activitati economice - program cu publicul

SEDIU SOCIAL cu activitate de BIROU (acte contabile, arhiva , etc. ) fara activitati economice - program cu publicul , nu deconteaza nimic UTILITATI , nu i cazul .
ACTIVITATI in afara sediului social .
Mi se solicita copie act de identitate coproprietari, i am explicat ca LEGIUITORUL- notarul care a facut transferul de proprietate le a legalizat identitatea -CNP individual si nu le pot procura si nu s de acord sa depun la declaratie , in ce baza legala le cere PRIMARIA ?
ati intalnit abuzuri care nu respecta cetateanul ?
impozitarea o fac OBLIGAT la activitate economica , de ce ?
degeaba ii explic ca nu este activitate cu publicul si nu decontez utilitatile, conform legii 31/90 orice firma are un spatiu - sediu social "departajat" (declaratie la notar ) , nu i intereseaza .
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2016
olden, utilizator
Cel mai recent răspuns: olden , utilizator 19:17, 27 Mai 2016
Buna seara ,
Intrebarea dumneavoastra nu este suficient de clara, cel putin in opinia mea.
Daca va referiti la impozitul pe cladire, acesta este reglementat in Codul Fiscal, art.457-462
da in calitate de persoana fizica -obligativitatea copiilor actului de identitate pe fiecare coproprietar anexata la declaratie . (nu le pot procura si nici nu mi le dau "satui de smecherii electorale" )
eu am citit pe alte forumuri ca cei cu activitate si fara decontare ch. utilitati platesc impozit pe locuinta .
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2016
olden, utilizator
Poate o sa va lamuriti studiind ceea ce scrie aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2016
Adolfina Pop, Consultant fiscal
multumesc ,
daca tot ne obliga sa l platim, o sa l putem deconta modificand actul civil si incluzand impozitul pe sediu social, taiem bugetul la salarii, nu platim la anaf ci la primarie - codul fiscal .
Asta i Romania bugetul se imparte dar nu se modifica , management .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

depunere noua declarație pentru impozitul pe clădire Daria8 Daria8 Buna ziua Dacă însă locuința servește doar drept sediu social al firmei, deci nu se derulează activitate economică, este nevoie de declarație? Cu ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat pentru sediu social trebuie inregistrat la taxe si impozite locale? Mz11 Mz11 Contractul de comodat pentru un sediu social la domiciliul proprietarului trebuie inregistrat la taxe si impozite locale? In contract nu se specifica ... (vezi toată discuția)