Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reevaluare imobil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reevaluare imobil

buna ziua!
in data de 10.06.2013 societatea a achizitionat un imobil, care a fost declarant la primarie. la ce data ar trebui sa se faca reevaluarea imobilului, in conditiile in care se implinesc 3 ani in data de 10.06.2016?!#-o#-o#-o#-o
multumesc mult pentru ajutor!!!!!!!!!!!!! .
adi02ro, utilizator
Imobilele achiziționate, reevaluate, construite în anul 2013 trebuie reevaluate până la data de 31.12.2016 inclusiv..
Potrivit codului fiscal, art 460, alin 5
[ link extern ]

(5) Pentru stabilirea impozitului/taxei pe clădiri, valoarea impozabilă a clădirilor aflate în proprietatea persoanelor juridice este valoarea de la 31 decembrie a anului anterior celui pentru care se datorează impozitul/taxa și poate fi:

a) ultima valoare impozabilă înregistrată în evidențele organului fiscal;

b) valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării;

c) valoarea finală a lucrărilor de construcții, în cazul clădirilor noi, construite în cursul anului fiscal anterior;

d) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în cursul anului fiscal anterior;