avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladiri agricole
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladiri agricole

Pentru clădirile nerezidentiale proprietatea unei întreprinderi individuala se face reevaluare o data la 3 sau 5 ani?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 08:39, 18 Februarie 2019
La 5 ani, conform prevederilor codului fiscal, art 458, alin 1
[ link extern ]
(1) Pentru clădirile nerezidențiale aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,2 - 1,3% asupra valorii care poate fi:

a) valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în ultimii 5 ani anteriori anului de referință, depus la organul fiscal local până la primul termen de plată din anul de referință;

b) valoarea finală a lucrărilor de construcții, în cazul clădirilor noi, construite în ultimii 5 ani anteriori anului de referință;

c) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în ultimii 5 ani anteriori anului de referință

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit cladiri 2016 siscaoana siscaoana Buna ziua. Daca am un imobil, proprietate personala, pe care l-am comodat unei Intreprinderi Individuale ce isi desfasoara activitatea in acest imobil, dar ... (vezi toată discuția)
Valoare impozit cladire 7clau 7clau Buna ziua Va rog sa imi spuneti daca am firma de taxi si sediul firmei este acasa cu cat se mareste impozitul pe cladire ? (vezi toată discuția)
Reevaluare cladiri nerezidentiale persoane fizice florentina-ecaterina florentina-ecaterina Buna ziua, va rog sa imi expuneti punctul dvs de vedere in ceea ce priveste calculul impozitului cladirilor nerezidentiale detinute de persoane fizice, ... (vezi toată discuția)