Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si impozite ,Cod Fiscal 2016
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si impozite ,Cod Fiscal 2016

Am fost la primaria comunei de domiciliu pt.plata taxelor si impozitului pe locuinta si au refuzat primirea sumei datorate pe motiv ca dupa noul Cod Fiscal nu se incaseaza aceste sume decat dupa achitarea amenzilor de circulatie adunate(din anul 2008 si pina in prezent).Va rog sa m-a lamuriti daca se poate asa ceva si care este baza legala prin care administratia locala M-A OBLIGA sa platesc amenzile.Dar daca nu platesc nici amenzile si nici taxele locale (sa cred ca nu au nevoie de bani la primarii ?)ce se poate intampla .Va multumesc!
Potrivit legii 207/201 privind codul de procedură fiscală, art.165, alin 2, trebuie achitate întâi amenzile și apoi celelalte obligații fiscale.
[ link extern ] .
Citiți și acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...

În cazul în care nu plătiți puteți fi executat silit.