Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe casă
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe casă

Bună ziua !
Am o problemă. Prietena mea s-a dus să plătească impozitul pe casă și cei de la taxe și impozite i-au spus că trebuie să plătească întâi niște amenzi acumulate din 2005 încoace, încasate de fostul soț, de care a divorțat acum 2 ani. Amenda se ridică la valoarea de aprox. 2500 lei. Fostul soț nu vrea să plătească. Divorțul a fost fără partaj. Fostul soț are buletinul tot pe aceeași adresă cu fosta soție, deși nu mai locuiește acolo. Prietena mea nu dispune de acești bani. Vă rog frumos dați-ne o soluție pentru această problemă, în așa fel încât impozitul pe casă să fie plătit.Vă mulțumesc pentru înțelegere ! Așteptăm un răspuns competent și operativ. Cu respect !
Daca sunt coproprietari e complicata situatia.

Are insa dreptul sa plateasca impozitul si fara sa plateasca amenda sotului.
Sa adreseze o cerere in scris si sa ia nr de inregistrare la cerere.
Sa precizeze ca astazi...data de...s-a prezentat...etc...

Ca apoi ii mai aplica si penalitati de intarziere ca nu a platit impozitul...
Daca sunt coproprietari poate plati impozit ptr cota ei de 50% deoarece au roluri diferite iar exsotul va ramane cu datorii la impozit urmand sa plateasca atat amenzile cat si penalitatile ptr cota lui de impozit. Problema va ramane pana la efectuarea partajului.
Vă mulțumesc frumos pentru sfaturi ! Așa vom face.
Cu stimă !
Cu placere.

Puteti si sa scrieti in cerere ca nu trebuia sa plateasca unul pentru faptele altuia.
Nu este fapta dvs.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca sunt coproprietari e complicata situatia.

Are insa dreptul sa plateasca impozitul si fara sa plateasca amenda sotului.
Sa adreseze o cerere in scris si sa ia nr de inregistrare la cerere.
Sa precizeze ca astazi...data de...s-a prezentat...etc...

Ca apoi ii mai aplica si penalitati de intarziere ca nu a platit impozitul...

Intrebare. Apartamentul este doar pe numele mamei mele, eu sunt luat in spatiu, practic. La plata impozitului de anul viitor, mama mea va fi conditionata de cateva amenzi obtinute de mine?