Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legislatie privind programul de liniste
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legislatie privind programul de liniste

Buna ziua
De aproape un an ma chinui sa renovez un apartament, iar zi de zi am certuri cu unii dintre vecini. Motivul este ca nu respect programul de liniste. Am cautat zile in sir legislatia relativa la acest "program de liniste" si nu am gasit nimic mai mult decat Legea 61/1991 (revizuita) care pomeneste la Art.2 urmatoarele paragrafe:
28) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
29) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinaţia de locuinţe sau în imediata vecinătate a acestora;

Din aceste doua paragrafe am inteles ca nu pot face zgomot nicicand, fara drept (programul 22 - 8, desi nu mi se aplica, il respect, ca nu sunt nebun sa lucrez noaptea). Intrebarea numarul 1 este
Cine poate stabili daca sunt sau nu indreptatit in a face zgomot?
Nu cred ca este necesara o hotarare judecatoreasca pentru a face gauri pentru fixarea galeriilor sau asamblarea mobilei, mai ales ca nu se specifica niciun interval orar, ceea ce inseamna ca fara drept nu am voie sa "tulbur linistea" sub nicio forma, nicicand, niciunde (adica nu am voie nici sa merg prin casa, daca vecinii mei considera ca le-am tulburat linistea).

Am mai citit pe acest forum [0] ca Adunarea Generala a Asociatiilor de Proprietari poate stabili un program. Intrebarile 2 si 3 sunt, dupa cum urmeaza
Ce este aceasta entitate (AGAP) si cum pot afla ce decizie s-a luat in acest sens?
In baza carei legi sunt obligat sa respect aceasta decizie?

M-am saturat sa port discutii cu cei de la politia comunitara relativ la motivul pentru care au fost chemati.

P.S.: Locuiesc in Bucuresti, sectorul 1.

[0] www.avocatnet.ro/content/for...
vladk2k, utilizator
nu aveti nevoie asa e de hotarare judecatoreasca, insa din ce stiu intre 2-5 pm si dupa orele 22 -8 nu aveti voie. Am avut si eu niste conflicte cu politia in sensul ca eu eram victima si mi-au spus ce v-am scris eu mai sus
vladk2k a scris:

Buna ziua
De aproape un an ma chinui sa renovez un apartament, iar zi de zi am certuri cu unii dintre vecini. Motivul este ca nu respect programul de liniste.

Intr-un an de zile n-ati reusit sa va fixati galeriile si mobila in pereti? Scuzati-ma, dar vecinii Dv. s-or fi saturat sa tot auda bormasina, omorandu-le creierii. Daca ne spuneati de o perioada de 2-3 saptamani ...mai mergea.
Cred ca nu e nevoie sa va intrebati asupra vreunei legi care sa spuna cand si cum ai voie sa faci zgomot. Tine mai mult de "simtul" omului. Respectati ceea ce va cer vecinii Dv. si nu veti mai avea probleme.
Cand veti termina lucrarea, va veti muta in casa si va veti dori sa traiti linistit si fericit ca aveti o casa frumoasa....din senin se va gasi, poate, cineva sa inceapa sa-si renoveze casa si sa dea cu bormasina si flexul taman cand vreti Dv. sa va uitati la tv sau sa dormiti. Cu siguranta nu va va placea.....dar sa va tina si un an de zile in tensiunea asta cu zgomotul?..... V-ati gandit?
vladk2k a scris:

Buna ziua
De aproape un an ma chinui sa renovez un apartament, iar zi de zi am certuri cu unii dintre vecini. Motivul este ca nu respect programul de liniste. Am cautat zile in sir legislatia relativa la acest "program de liniste" si nu am gasit nimic mai mult decat Legea 61/1991 (revizuita) care pomeneste la Art.2 urmatoarele paragrafe:
28) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
29) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinaţia de locuinţe sau în imediata vecinătate a acestora;

Din aceste doua paragrafe am inteles ca nu pot face zgomot nicicand, fara drept (programul 22 - 8, desi nu mi se aplica, il respect, ca nu sunt nebun sa lucrez noaptea). Intrebarea numarul 1 este
Cine poate stabili daca sunt sau nu indreptatit in a face zgomot?
Nu cred ca este necesara o hotarare judecatoreasca pentru a face gauri pentru fixarea galeriilor sau asamblarea mobilei, mai ales ca nu se specifica niciun interval orar, ceea ce inseamna ca fara drept nu am voie sa "tulbur linistea" sub nicio forma, nicicand, niciunde (adica nu am voie nici sa merg prin casa, daca vecinii mei considera ca le-am tulburat linistea).

Am mai citit pe acest forum [0] ca Adunarea Generala a Asociatiilor de Proprietari poate stabili un program. Intrebarile 2 si 3 sunt, dupa cum urmeaza
Ce este aceasta entitate (AGAP) si cum pot afla ce decizie s-a luat in acest sens?
In baza carei legi sunt obligat sa respect aceasta decizie?

M-am saturat sa port discutii cu cei de la politia comunitara relativ la motivul pentru care au fost chemati.

P.S.: Locuiesc in Bucuresti, sectorul 1.

[0] www.avocatnet.ro/content/for...

Dle Vlad ,
Sfatul meu este sa nu ii mai bagati in seama pe vecini si sa nu va mai certati cu ei fiindca va faceti nervi degeaba!
Conform legii 61/1991 republicata privind pastrarea linistiii si ordinii publice , programul de liniste este intre 22-8 . In afara acestui interval orar puteti sa tineti si concert atata vreme cat nu depaseste numarul de decibeli legal admis!=D>
Scoateti la imprimanta extras din aceasta lege si afisati-l la avizier! In acest fel cine nu cunoaste legea poate sa ia la cunostiinta!
Intervalul 2-5 era poate pe timpul lui Ceausescu interval de liniste . Nu exista nicaieri in lege obligatia dvs de a pastra linistea in acest interval orar!
Rugati-l pe administrator sa le citeasca vecinilor legea si astfel nu veti mai avea discutii pe baza acestui subiect!
=D>
SUCCES!
MIHAI GRIGORE, Avocat
Poate nu toata lumea stie ca un copil trebuie sa doarma pana la un an cel putin de 2 ori pe zi in afara somnului de noapte. Iar dupa un an majoritatea copiilor dorm la amiaza sau imediat dupa amiaza. Ori acest somn se petrece in apartament si nu pe un santier.
Sigur ca fiecare dintre noi mai renovam , mai reparam dar nu trebuie sa ne terorizam . De aceea in cadrul asociatiilor de proprietari se poate stabili un program de liniste intre ora 13 si 17 pentru a mai adormi copii si nu numai. Adunarea generala poate sa adopte , sa modifice acest interval. Pentru a afla , participati la adunarea generala, la viata asociatiei.
Chiar si fara copii eu tot vreau sa am liniste in apartament. Una e sa auzi zgomotele obisnuite de la masinile din strada , de muzica sau sunetul televizorului, de la apa trasa la vc, de dusul vecinului, etc . Adesea in centrele aglomerate aceste zgomote devin obisnuite si par a fi sau se confunda cu zgomotul de fond, monoton si mai putin deranjant.
Ceea ce nu se poate spune despre zgomotul bormasinii , al cionanului sai al picamerului.
annajanette a scris:

nu aveti nevoie asa e de hotarare judecatoreasca, insa din ce stiu intre 2-5 pm si dupa orele 22 -8 nu aveti voie. Am avut si eu niste conflicte cu politia in sensul ca eu eram victima si mi-au spus ce v-am scris eu mai sus

Eu nu am gasit nicio lege care sa specifice intervalul orar 14 - 17, iar intervalul 22 - 8 se refera la persoanele juridice (vedeti punctul 29 citat la primul mesaj, cu sublinierile facute). Cu alte cuvinte, pasibilitatea mea de a primi amenda atarna in cele doua cuvinte subliniate de la punctul 28: fara drept.
Am explicat acest lucru si politiei, motiv pentru care nu am primit amenda cand au venit (chiar daca primeam, as fi contestat-o). Din acest motiv, as vrea sa stiu cine sau ce anume stabileste dreptul, sau lipsa acestuia, referitoare la punctul 28 al articolului 2 din legea 61/1991.

elga50 a scris:

Intr-un an de zile n-ati reusit sa va fixati galeriile si mobila in pereti? Scuzati-ma, dar vecinii Dv. s-or fi saturat sa tot auda bormasina, omorandu-le creierii. Daca ne spuneati de o perioada de 2-3 saptamani ...mai mergea.

A durat atat intrucat am renovat absolut tot (balcon, instalatie electrica, de apa, usa de la intrare, usi interioare, ferestre etc.) si nu am avut resursele financiare sa fac totul odata. Mai mult, fiind angajat, nu pot lucra in timpul saptamanii, asa ca majoritatea lucrarilor s-au facut in weekend, exceptand, desigur, cazul in care am angajat muncitori, care au lucrat in timpul saptamanii.

Adaugare: Nu am facut schimbari structurale (daramat pereti, inchis balcon etc.) care sa necesite o autorizatie de executie.

elga50 a scris:

Cred ca nu e nevoie sa va intrebati asupra vreunei legi care sa spuna cand si cum ai voie sa faci zgomot. Tine mai mult de "simtul" omului. Respectati ceea ce va cer vecinii Dv. si nu veti mai avea probleme.

"Vecinii" au venit la 6 seara sa nu fac zgomot (desi tot ce faceam era sa racai peretii de vopsea cu spaclul), mi-au oprit si mai apoi furat siguranta din cofret, si pe deasupra sunt si ipocriti (unul dintre ei, cand si-a pus ferestre noi, a stat pana la 1 noaptea sa le monteze).
De bun simt este sa lasi pe cineva care vine dintr-o strada laturalnica sa intre in coloana, dar nu e reglementat de nicio lege, asa ca intre ce tine de "simt" si ce tine de lege sunt doua lucruri diferite.

elga50 a scris:

Cand veti termina lucrarea, va veti muta in casa si va veti dori sa traiti linistit si fericit ca aveti o casa frumoasa....din senin se va gasi, poate, cineva sa inceapa sa-si renoveze casa si sa dea cu bormasina si flexul taman cand vreti Dv. sa va uitati la tv sau sa dormiti. Cu siguranta nu va va placea.....dar sa va tina si un an de zile in tensiunea asta cu zgomotul?..... V-ati gandit?

Majoritatea vecinilor si-au renovat deja casele. Au usi metalice, gresie, termopane, lucruri care, cu siguranta, au facut zgomot la vremea lor, dar acum au pretentie la liniste. Eu m-am dus la vecinele de sub mine (am avut de spart cimentul mozaicat) si am vorbit cu ele, au fost foarte mirate, intrucat nimeni din bloc nu a facut acest lucru. Vecinii de pe palier nu spun nimic, rafuieli am cu, culmea, vecini care nu impart niciun perete sau plafon cu mine (inclusiv o doamna in varsta de la etajul 1, eu stand la 4).
vladk2k, utilizator