Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil problema
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil problema

Va salut! M-as bucura daca ma-ti putea ajuta cu o problema.
Este vorba de un copil minor de 15 ani care fuge noaptea din casa, nu vrea sa mearga la scoala, se comporta ca un bolnav psihic. Ce masuri legale se pot lua sa rezolvam situatia sau sa il putem duce la psihiatru? refuza sa mearga la psiholog.
Apelati la DGASPC de care apartineti, gasesc ei solutii.
Este chiar o necesitate să apelați la DGASPC, așa cum deja ați fost sfătuită, deoarece aveți obligația să vă îngrijiți de creșterea și educarea copilului.Trebuie să sesizați această situație deoarece copilul este în pericol, iar dacă i se întâmplă ceva veți răspunde.
Am depus deja cerere. credeam ca mai exista si alte solutii
Incercati sa-l faceti sa mearga la scoala. Daca nu stiati si scoala are psiholog, puteti apela la acesta, la diriginte, la o sedinta cu ceilalti colegi la care dirigintele sa le explice unele lucruri legate de acest aspect al plecatului de acasa sau a ce se poate intampla cand umbli noaptea pe strazi, etc. Asistenta sociala nu prea face mare lucru si nici sa-l duceti la o scoala de corectie nu e indicat decat daca e chiar necesar. Incercati sa-l luati cu vorba buna, strangeti-va mai multi din familie si stati serios de vorba, ca daca incepe de pe acum cu introvertitul mai tarziu va poate da mai mari batai de cap. Nu neglijati.
Încercați și să-i controlați anturajul, prietenii. Acest comportament presupun că este consecința unor influențe din partea unor prieteni, care se comportă asemănător. Dacă va continua astfel riscați abandonul școlii și cine știe câte. Solicitați și ajutorul unor rude care pot avea mai multă autoritate asupra copilului, și care să-i explice consecințele nefaste ale acestui tip de comportament pentru viitorul lui. Este necesară multă muncă și răbdare pentru a-l putea aduce pe calea cea bună.