Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbrul de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbrul de mediu

Va rog sa imi spuneti daca as putea sa recuperez timbrul de mediu prin instanta de judecata intrucat am depus la ANAF o cerere si mi s-a raspuns ca nu pot recupera aceasta taxa platita in februarie 2016 pentru masina inmatriculata prima data in Romania, deoarece spun ei: '' aceasta taxa a fost perceputa si incasata in mod legal in baza OUG 9/2013. Totodata va informam ca taxele care pot face obiectul restituirilor esalonate pe parcursul a 5 ani calendaristici, prevazute la art 1 din OG 40/26.08.2015 publicata in MO nr655 din 31.08.2015 pentru modificarea si completarea OUG9/2013privind timbrul de mediu pentru autovehicule nu includ si timbrul de mediu pentru autovehicule''. Nu stiu ce sa cred pot sau nu pot recupera macar in instanta aceasta taxa? Va multumesc ! Astept un raspuns! O zi buna!
Potrivit OG nr. 40/2015 pot să ceară restituirea taxei speciale pentru autovehicule, taxei de poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule doar persoanele care au plătit-o în perioada 2007-martie 2013 adică înainte de intrarea în vigoare a timbrului de mediu.
Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...
Timbrul de mediu se poate recupera doar în instanță.