Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea locuintei minorului in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea locuintei minorului in strainatate

Am o rugaminte daca ma puteti ajuta. Am divortat in urma cu cativa ani, am o fetita de 9 ani care a ramas la mama , dar avem custodie comuna ii platesc Pensie alimentara.
Mama sa decis sa plece in Anglia sa se stabileasca acolo si sa ia si fetita, doar ca mi-a zis ca trebuie sa- dau acordul meu ( eu nu stiu ce inseamna acest lucru ) ca are procura sa poata iesi din tara cu fata si invers ( sa pot iesi cu fata din tara ) ce se poate intampla ?...ce sunt aceste acte pe care trebuie sa le semnez si sa-mi dau acceptul !
Va multumesc .
Legea nu permite scoaterea din țară a copiilor minori decât cu acordul ambilor părinți, asta cu scopul de a preveni răpirea internațională de minori.
Dacă vă cere acordul prin procura notarială înseamnă că ambii părinți exercitați autoritatea părintească în comun, deoarece așa a hotărât instanța de judecată când ați divorțat.

nu aveți nici o obligație să-i dați acordul să schimbe domiciliul copilului, asta numai dacă vreți dumneavoastră și dacă ajungeți la o înțelegere de comun acord.

[editat de moderator- renuntati la scrisul cu majuscule, multumesc]
gi-jane2, moderator
Stimate domn, aşa cum vi s-a răspuns, fetiţa Dvs. nu poate trece graniţa fără acceptul notarial al Dvs. Deci dacă nu aveţi nimic împotrivă ca fetiţa să se mute cu mama ei în Anglia, mergeţi la notar şi daţi o declaraţie că sunteţi de acord cu plecarea fetei.
Vedeţi şi Dvs. unde i-ar fi mai bine fetei, în Anglia, cu mama sau aici, cu Dvs., cu bunicii, fără mamă.
Decizia vă aparţine!
Schimbarea locuinței minorului se face de comun acord intre parinti. Fiind vorba de parasirea teritoriului țării e necesar acordul dvs notarial. Acord pe care il puteti da sau nu. Daca nu sunteti de acord e posibil ca mama sa se adreseze instanței care va hotări unde anume va locui minora după verificarea condițiilor de trai, materiale., emotionale etc
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Va multumesc frumos tuturor pentru sfaturi
danielafelicia, utilizator