Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz

Buna ziua.
Am nevoie de un sfat. Discretionar, angajatorul face presiuni pt incheierea contractului de munca. Motive pt concediere (conf contract de munca) nu are. Dreptul meu de demisie (tot conf contract de munca) este de 45 de zile. Inteleg sa renunt (asa vreau) la o parte din aceste zile si sa inchei incepand cu 01 iunie. Stiind insa destul de multe (ref respectarea drepturilor angajatilor in firma - neplata ore suplimentare, neplata diurne, bonusuri taiate discretionar...etc) as dori sa stiu daca imi pot conditiona (imi pot formula demisia cu anumite conditionari).
Nu puteti conditiona demisia, in sensul de a pune conditii angajatorului, ca altfel nu demisionati.. Ori v-o dati, ori nu.
Daca v-o dati cu conditii, nu aveti nici un meanism sa il fortati pe angajator sa va accepte conditiile, e ca si cum v-o dati pur si simplu.

Vedeti ca cele 45 de zile de care stiti dvs. sunt dreptul de preaviza in favoarea / in beneficiul angajatorului. Adica nu dvs. sunteti cea in drept / in masura sa scurtati acest termen, numai angajatorul o poate face (practice este perioada in beneficiul sau, ca sa gaseasca inlocuitor pentru demisionar si sa asigure I locuirea / transferal de activitati)
Multumesc, Push-ul initial a fost pt demisie la zi. Le-am zis, daca vreti sa ma concediati, trebuie sa mi se acorde preaviz de 20 zile lucratoare. Daca vreti sa demisionez, am drept de preaviz 45 de zile lucratoare (conf contract de munca). Au dat inapoi. Inteleg insa, ca in tara noastra, esti la discretia angajatorului. Asta e.
Ati incercat o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor ?

In acest caz, nu se acorda preaviz.
Scuze ca nu am specificat. Da, asta as intentiona, cu acordul partilor, incepand cu data mentionata 01 iulie. Altfel, sa gaseasca ei motive.
Aici e insa nedumerirea mea: poate respinge termenul (il poate scurta)? Vreau sa stau si luna iunie. Cum pot proceda? Multumesc anticipat
MoP, utilizator
Dvs mentionati in cerere o anumita data de incetare, data cu care angajatorul poate fi sau nu de acord . De aceea , vorbim despre o incetare a c.i.m. cu acordul partilor (art.55 lit.b C.mun.).