Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inregistrare cheltueli lunare nebugetare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inregistrare cheltueli lunare nebugetare

asociatia de proprietari din care fac parte din luna ianuarie consemneaza in lista de plata 300,00 lei ,,cheltueli presedinte",care sunt adaugate la CPI.
Ad.Gen.a prestabilit decontare cheltueli presedinte pana la 300 lei , dar fara a fi consemnat in buget,conform sedintei din 31.01.2016.
PROCEDURAL: daca este decontare, presedintele depune comitetului raport decontare ce este consemnat si aprobat in sedinta lunara. CU CERTITUDINE: in nici un buget anterior aprobat de AD.GEN. nu sunt prevazute cheltueli decontare. APRECIERE:retragere sume platite extrabugetare INTREBARE:temei legal
daca presedintele este remunerat cu o indemnizatie stabilita de adunarea generala, este in regula. Pare ca sunt un fel de cheltuieli de protocol, Poate veniti cu detalii.
Ce inseamna 'cheltuieli presedinte"""?. Presedintele poate sa aibe sau nu, o indemnizatie lunara, aprobata de AG. Presedintele are un contract de mandat in care are trecuta indemnizatia lunara de 300 lei, net sau brut. Lunar este trecuta in jurnalul de casa, la rubrica salarii, la care se adauga si impozit si contributii = total lei. Dumneavoastra ati fost la sedinta de Adunare Generala? """ temei legal la ce?. Spuneti ca la AG/2016, s-a consemnat'' decontare cheltuieli''(?), dar fara a fi consemnat in buget''?? Pai, daca s-a spus la AG, ca presedintele va avea o indemnizatie lunara de 300 lei/ cum spuneti dvs. cheltuieli presedinte"", asta inseamna ca este aprobat de AG si evident este trecut in bugetul pe 2016. Salariile/ indemnizatiile, contributiile si impozitul la stat, sunt bugetate si se regasesc in cheltuieli intretinere pe m.p.apartament. Cred ca, cel mai bine ar fi sa mergeti la Adunarile Generale, pentru a vota/ nu, bugetul pe anul 2017. Orice nelamurire, cereti presedintelui sa va explice, este obligat prin lege. Dar asta cu nebugetat.... este bestial....:D
danilacostica a scris:

asociatia de proprietari din care fac parte din luna ianuarie consemneaza in lista de plata 300,00 lei ,,cheltueli presedinte",care sunt adaugate la CPI.

1-Daca sunt consemnate "cheltuieli "presedinte,cu siguranta reprezinta cu totul alte sume fata de indemnizatie presedinte
2-Adunarea generala a votat probabil indemnizatie presedinte pana la 300 lei...dar de la ce suma incepe indemnizatia daca poate ajunge pana la 300 lei ?

Haideti sa clarificam:
- presedintele, avand contract de mandat, poate sa primeasca o indemnizatie cu o anumita valoare; legal aceasta indemnizatie este "prinsa" in BVC, apeobata de AG;
- prin contractul de mandat presedintele poate sa-si deconteze anumite cheltuieli facute in folosul as. prop, insa si aceste sume trebuiesc prinse in BVC si aprobate in AG;
- cum sunea si @amvirdan, acestea pot fi si niste cheltuieli de protocol, numai sa ne informati si pe noi pentru a intelege problema;
- mie mi se pare nefericita ideea de a scrie pe lista de plata o rubrica "cheltuieli presedinte" - cand foarte bine acestea se puteau incadra la salarii sau la cheltuieli administrative - adica pe cpi...
Veniti cu amanunte pentru ca si eu, la inceput m-am cam blocat de termenii Inregistrare cheltueli lunare nebugetare . Or fi nebugetare, insa si la acest buget al dvs. se mai poate umbla, modifica... De obicei, fiecare as. prop. mai lasa acolo o mica suma tocmai pentru asemenea situatii.