avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale

in urma controlului curtii de conturi sa constatat ca s-au acordat sporuri mai mari(75% in loc de50% in anul 2014)conform ordinului 547/2010,sumele considerate ca prejudiciu cu dobanzi si penalitati urmand a fi recuperate de la angajatii care au beneficiat de spor .In raportul curtii de conturi se specifica recuperarea sumelor de la salariati sau de la persoanele care au acordat ilegal aceste sporuri(comitetul director) conducerea unitatii indreptandu-se doar spre salariati. In februarie 2015 a fost semnat noul CCM la nivel de unitate in urma caruia se acorda spor de 50+15%spor pt ecran,sustinut si prin adrese de avizare de la ministerul sanatatii .Ultimul CCM si ultima decizie a Comitetului Director in legatura cu sporurile dateaza din2010 si este de 75%.Cum pot sa-mi formulez apararea ,vina fiind a Comitetului Director care nu a aplicat legea si daca legea124/2014 (amnistia fiscala) se aplica in acest caz;
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:57, 2 Iunie 2016
Sunteti in litigiu ?
acum se fac demersurile de catre unitate de recuperare a prejudiciului in instanta
Daca va actioneaza in judecata , atunci chemati in garantie pe membrii Consiliului care au aprobat acea hotarare.
multumesc
dar legea124/2014 se aplica?noi fiind salarizati dupa 330 apoi 284,ordinul 547 de aplicare al sporurilor fiind anexa la 330, ministerul neactualizand acel ordin,si perioada imputata de C de Conturi fiind ianuarie 2014 -ianuarie 2015?

Alte discuții în legătură

Spor sanatate Elym92 Elym92 Buna ziua! Sunt angajata la unitatea de transfuzii a SCJM. Am solicitat sporul care mi se cuvine in baza Legii 330/2009 Art.13 litera E. Raspunsul a fost ... (vezi toată discuția)
Deschidere actiune in justitie Mainerici  Ctin Mainerici Ctin in 01 01 2010 cf l330 s a emis dispoziti de incadrare noi,in aprilie angajatorul revine cu o noua disp in care nu se mai regasesc sporurile prevazute cf ccm.am ... (vezi toată discuția)
Sporuri stefaniaalina75 stefaniaalina75 Sotul lureaza ca electrician la spital poate beneficia de sporuri conform ordinului 547/2010? (vezi toată discuția)