Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare de creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare de creante

Sotul meu a primit zilele trecute o somatie de plata de la firma Top Factoring in legatura cu neachitarea unei facturi de la Vodafone de acum 2 ani.Suma este de 337 RON,dintre care 123 Ron reprezinta contravaloare servicii,iar 213 RON reprezinta penalizari de intarziere.Noi vrem sa platim aceste sume(desi stam cam prost cu banii!),dar ultima zi de plata a fost ieri,iar intrebarea mea este:ce se intampla daca mai intarziem cateva zile plata acelei sume?Il pot da in judecata pe sotul meu pt recuperarea banilor,se maresc penalizarile?
Va multumesc frumos!
Cu cat asteptati mai mult, cu atat vor creste penalitatile.
Daca este prima notificare pe care o primiti este destul de putin probabil sa urmeze imediat o cerere de chemare in judecata, de obicei aceste firme trimit mai multe notificari pana sa ajunga la instanta.
oricum, mai inainte sa achitati suma contactati-i ca sa va asigurati ca dupa ce platiti nu vor mai fi probleme.
Contactati firma de recuperare si solicitati o esalonare a platilor. Sunt destul de intelegatori in astfel de situatii.

Av. Adrian Posdarie
Va multumesc pt amabilitate!Oricum, trebuie sa facem cumva sa platim acea suma pt a nu se mai mari penalizarile sau, mai rau, sotul meu sa ajunga in instanta pt astfel de probleme!