Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Atestat pentru taiat cu drujba
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Atestat pentru taiat cu drujba

Daca o societate preia material lemnos de la o alta societate si pentru acest lucru este necesare taierea materialului cu drujba pentru a intra in mijlocul de transport, este necesar ca cel care taie cu drujba sa aiba atestat?
Gasiti aici informatii despre pregatirea profesionala ca taietor de lemne in statele UE [ link extern ]
Taietorul de lemne utilizeaza drujba si conform matarialului susmentionat trebuie sa urmeze un curs de perfectionare si sa abtina un atestat.
3.1.1 Lucrător forestier – tăietor silvic
Calificarea ca și lucrător forestier, tăietor silvic poate fi obținută în România sub forma unui curs de 360 de ore. 240 de ore dintre acestea sunt destinate pregătirii practice, restul de ore reprezintă curs teoretic.
În plus, calificarea poate fi obținută și prin urmarea cursurilor unei școli secundare de profil agricol și silvic. Absolvenții primesc un certificat de la o instituție autorizată de pregătire.