Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... stingere creanta banca prin executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

stingere creanta banca prin executare silita

Buna ziua

In anul 2006 mi-am facut un overdraft pt cardul de salarii in suma de 3564 lei, iar in anul 2007 am luat un credit in suma de 9000 lei. In anul 2012 am incetat sa mai platesc ratele. In Iunie 2014 angajatorul a primit adresa privind executarea silita pentru suma de 10209,23 lei creanta si 532 lei cheltuieli de executare.In aceasta luna ar trebui sa am ultima retinere in suma de 92 lei.
Am fost la banca sa vad daca mai am ceva de plata si figurez cu o restanta de aproximativ 6000 lei.
Am cerut extras de cont si am observat ca executorul a virat doar 7689.37 lei din suma executata de angajator si ca au fost stinse doar dobanzi.
As dori sa stiu daca:
1. Se mai pot calcula dobanzi de catre banca dupa ce creanta a fost transmisa la executor?
2. Fiind in executare silita, fara grafic de rambursare, se sting intai dobanzile sau creanta principala?
3. Executorul isi poate opri mai multi bani decat a transmis angajatorului cheltuieli de executare?
Va rog frumos sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez in continuare si ce temei legal am....
Va multumesc.

1, Da, datorați dobândă până plătiți integral debitulș
2,Mai întâi dobânzile și penalitățile, din ce rămâne, se stinge principalulș
3, Nu
va multumesc