Forum Discuţii juridice Executare silită penalitati IFN
Discuție deschisă în Executare silită

penalitati IFN

Buna ziua.Am o nelamurire,datorita faptului ca sunt pareri diferite.Pe scurt,am creditla un IFN,a ajuns la executor.Pe perioada executarii penalitatile curg in continuare?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Penalitatile nu mai curg pentru ca acel contract de credit a fost declarat scadent anticipat. Suma poate fi actualizata cu indice de inflatie.
gi-jane2, moderator
MULTUMESC PENTRU RASPUNS
Acest răspuns este greșit.
Penalitățile curg până se achită integral creanța. Nu există dispoziție legală contrară, care să fie aplicabilă unui contract de credti bancar.