Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transfer praxis medicina de familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transfer praxis medicina de familie

Am lucrat cu CIM ca asistenta la un CMI de medicina de familie.Medicul a decedat,dar fiind grav bolnav, cu o luna inainte de a muri,a vindut prin contract la notar praxisul medical.Pina in ziua cind a decedat, cabinetul a functionat cu un medic inlocuitor.Pina atunci nu am stiut nimic despre aceasta tranzactie.La citeva zile s-a prezentat noul medic pe care atunci l-am cunoscut. Acesta m-a prostit efectiv vreo trei saptamini, promitindu-mi o angajare insa nu a vrut sa ma mai angajeze.Atunci am decis sa introduc o actiune in instanta.Pentru aceasta m-am adresat CJAS pentru a afla numele exact al medicului precum si adresa acestuia.Aici am aflat ca este un SRL insa medicul este proprietarului acestuia.M-am adresat instantei solicitind daune acestui SRL,insa am aflat cu stupoare ca medicul a cumparat ca persoana fizica praxisul,ulterior decesului medicului a infiintat SRL-ul cind a facut contract cu CJAS-ul,iar acum spune in fata instantei ca SRL-ul n-are nici o responsabilitate in ceea ce priveste persoana mea,eu raminind fara serviciu si cu situatie neclara in privinta contractului de munca.Ce se mai poate face in acest moment?
Piritul,repectiv SRL-ul prin avocat,pe cale de exceptie,invoca,,lipsa calitatii procesuale pasive'' Mai exact,SRL-ul nu este cesionarul praxisului,cedarea praxisului facindu-se catre medicul persoana fizica,care ulterior(la citeva zile)decesului medicului titular,a infiintat SRL-ul care acum este in relatie contractuala cu CJAS-ul.In concluzie piritul,recte SRL-ul,nu a incheiat nici un contract de preluare a praxisului cu medicul ulterior decedat,prin urmare eventuale obligatii ale acestuia cu privire la personalul angajat,nu i-au fost transmise.Asadar cind se poate solicita introducerea in cauza a altor persoane?La primul termen?Sau cind?
Reclamantul poate sa isi modifice cererea si sa propuna noi dovezi, sub sanctiunea decaderii, numai pana la primul termen la care acesta este legal citat.