Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... casatorie intre cetateni eu si non eu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

casatorie intre cetateni eu si non eu

cetateanul non eu poate avea... drept de munca in eu... in urma casatoriei cu un cetatean eu?
daca da trimitetzi link la o legislatie online pentru documentare asta daca exsista ... va rog astept sfaturi
detalii ofer la un eventual raspuns cu mult respect oricui imi v-a da un raspuns
OG 25/2014 privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative privind regimul străinilor în România
art. 3
(1) Străinii cu şedere legală pe teritoriul României pot fi încadraţi în muncă în baza avizului de angajare obţinut de angajatori în condiţiile prezentei ordonanţe.

(2) Prin excepţie de la alin. (1), nu este necesară obţinerea avizului de angajare pentru încadrarea în muncă pe teritoriul României a străinilor din următoarele categorii:
.....
f) străinii titulari ai dreptului de şedere temporară pentru reîntregirea familiei în calitate de membri de familie ai unui cetăţean român;
.....
i) străinii care au beneficiat anterior de un drept de şedere pe teritoriul României de cel puţin 3 ani, în calitate de membri de familie ai unui cetăţean român şi care se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 64 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 194/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
.....

Aveti permis de sedere ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
nu am permis de sedere vrem sa ne casatorim suntem de 3 ani impreuna si am lucrat in aceeasi companie .... pana acum cateva zile ... as dori sa stiu daca e posibil sa obtina un contract de munca in EU pe baza casatoriei mentionez ca lucrez pe vapoare de croaziera in europa
Prin casatorie nu vi se acorda si dreptul la munca.
si pentru a obtine drept de munca pentru ea ce conditii ar trebuii sa indeplinesc sau ce cerintze? avand in vedere ca trebuie sa muncim si noi cumva daca tot vrem sa ne casatorim in Romania...
Daca nu aveti cetatenia romana sau cetatenia unui alt stat membru al Uniunii Europene ori al Spatiului Economic European va puteti angaja in Romania, cu aviz de angajare, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
1. Locurile de munca vacante nu pot fi ocupate de cetateni romani, ai statelor membre UE/SEE sau de rezidenti permanenti pe teritoriul Romaniei;
2. Indepliniti conditiile speciale de pregatire profesionala, experienta in activitate si autorizare;
3. Faceti dovada faptului ca sunteti apt din punct de vedere medical sa desfasurati activitatea respectiva;
4. Nu aveti antecedente penale care sa fie incompatibile cu activitatea pe care o desfasurati sau urmeaza sa o desfasurati pe teritoriul Romaniei;
5. Va incadrati in contingentul anual aprobat prin Hotarare a Guvernului;
6. Angajatorul are achitate la zi obligatiile catre bugetul de stat;
7. Angajatorul desfasoara efectiv activitatea pentru care se solicita eliberarea autorizatiei avizului de angajare;
8. Angajatorul sa nu fi fost sanctionat în ultimii 3 ani pentru munca nedeclarata sau angajare ilegala.
detalii : [ link extern ]

Acte necesare obtinerii avizului de angajare:
[ link extern ]