avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vacanta cu minorul neautorizata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vacanta cu minorul neautorizata

Stimati consilieri, urmaresc forumul cu dreptul familiei, cam de 1 an de zile, si pentru ca va apreciez parerile france si pertinente pe care le-ati exprimat de-a lungul timpului, va rog sa aveti amabilitatea de a-mi da un sfat in problema personala pe care o am.
Traiesc separat de o sotie care nu este interesata de viata de familie, fiind o fire independenta si aroganta. Avem un copilas de 2 ani si 10 luni, pe care il vad sau plimb aproape zilnic, exceptiile fiind cand sunt la serviciu. Il vad doar in prezenta sotiei, care nu mi-l lasa singur aproape niciodata. Doresc sa ma duc doar cu el in excursii sau vacante, insa sotia nu este de acord. Deocamdata nu vreau divortul, pentru ca mi-ar ingradi mult relatiile foarte bune pe care le am cu copilul. In aceste conditii, as putea pleca cu copilul intr-o scurta vacanta in tara, fara acordul sotiei ? La ce riscuri m-as expune? Mentionez ca ea oricum a plecat in vacanta sau in numeroase calatorii cu copilul, fara acordul meu.
Cel mai recent răspuns: Bojan I.M. , Mediator 17:28, 16 August 2009
In mod firesc , ambii soti trebuie sa-si exprime consimtamantul pentru a exista o deplasare cu minorul .Dupa divort , un program de vizita va va oferi mai multa certitudine , asa incat sa existe posibilitatea , incuviintata de instanta de judecata , de a petrece vacantele impreuna cu acesta.
Ultima modificare: Vineri, 14 August 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Veti avea nevoie de acordul expres al sotiei, acord exprimat prin intermediul unei procuri intocmita in fata notarului , pentru a efectua o calatorie impreuna cu minorul in afara tarii. Si pentru a efectua calatorii in tara trebuie sa cadeti de acord cu sotia, in caz contrar, sa nu fiti acuzat de cine stie ce. Discutati amiabil cu sotia, in fond, este si intersul copilului sa fie in relatii apropiate cu ambii parinti, chiar daca acestia au neintelegeri, in special ca este un copil de varsta mica, el are nevoie de aferctiune din p[artea amandurora. De ce nuu ii propuneti sotiei o excursie in trei? aceasta ar putea fi calea inspre o raimprospatare arelatiilor dintre dvs. si sotie , in plus, ar fi si in avantajul copilului, sa se bucure de prezenta ambilor parinti, pentru operioada.
Din punctul de vedere al legii sunteti inca casatorit, am inteles ca nu aveti nici macar depuse actele pentru divort. Asadar minorul se afla pentru moment in custodia amandurora, nu exista dpdv juridic nici un impediment pentru care sa nu puteti pleca singur cu copilul dvs in excursii.
Riscuri? Da - sotia sa depuna plangere la organele de politie pentru rapire, lipsire de libertate in mod ilegal sau rele tratamente aupra minorului, chiar daca nefondat.
Ca respectiva vacanta sa nu se transforme intr-un cosmar (repet, chiar daca acuzatiile se dovedesc nefondate, intrucat inca aveti calitatea de sot si de parinte care are co-custodia copilului)), ar fi totusi necesara o intelegere prealabila cu sotia.
Ultima modificare: Vineri, 14 August 2009
dry_votka, utilizator
X-( nu mai speriati omul aiurea
Puteti pleca in vacanta fara nici o problema. Anuntati mama (nu este necesar un acord formal) asupra intentiei si a perioadei in care sunteti in vacanta, eventual printr-un sms dat de pe drum. Nu de alta... dar se poate ingrijora...
plangerile penale sunt s.f.-uri....
Nu l-am "speriat" fara a exista un temei juridic .Nu putem sti care vor fi raporturile dintre soti , cum vor decurge ele (par, totusi , cam fragile ), asa incat sa anticipat o conduita a mamei (aceea de a depune sau nu o plangere penala )
Ultima modificare: Duminică, 16 August 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Job in strainatate marcela31 marcela31 Bun gasit tuturor! In urma cu 20 de minute am primit o veste mare pentru mine: am trecut cu brio testul final pentru ocuparea unui loc de munca in ... (vezi toată discuția)
Drepturile asupra copilului sunt respectate? OANAMIRELACUCU OANAMIRELACUCU buna ziua.vreau sa adresez o intrebare destul de controversata.parinti casatoriti plecati in grecia.au impreuna un copil de 5 ani.tatal vrea sa aduca copilul ... (vezi toată discuția)
Calatorie in moldova valentinabitca valentinabitca Am o mare problema.Dupa multe certusri cu sotul meu, in fine eo problema personala, nu-mi da procura s a plec in R.Moldova.Spune-ti-miva rog frumos daca pot ... (vezi toată discuția)