Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura apel

Buna ziua,
Am pierdut pe fond procesul de contestare a concedierii, iar dupa aprox o luna a venit si sentinta. Urmeaza sa fac apel.
Spuneti-mi, va rog, daca va trebui sa facem si intampinare, apoi iar raspuns la intampinare, sau ce anume proceduri mai contin acest apel .
Multumesc .
~ Conținut șters la cerere ~
Dvs. faceti apelul,intimatul va faceintampinare iar dvs. raspuns la intampinare de care intimatul la va lua la cunostinta din dosarul cauzei.
Tot in legatura cu apelul mai am cateva intrebari.
1. La Apel se mai pot depune inscrisuri, audia martori, in general se mai pot aduce probe ?
2. Apelul este constituit doar dintr-o sedinta, sau pot fi mai multe sedinte de judecata ?
3. Apelul mai poate fi atacat cu recurs in cazul litigiilor de dreptul muncii ? Cum mai poate fi atacat ?
Multumesc !
1.Nu, dar instanta de apel poate incuviinta si administrarea probelor a caror necesitate rezulta din dezbateri.[Art.478(2)NCPC].
2.Apelul se poate judeca la primul termen daca este indeplinita procedura de citare si daca instanta fiind lamurita considera pricina in stare de judecata, daca nu, poate fixa alt/e termen/e
3.Nu se mai poate exercita calea de atac a recursului[Art.483(2)NCPC] doar caile de extrordinare de atac:contestatia in anulare sau revizuirea daca sunt intrunite conditiile legale
La CEDO poate fi atacat ?