Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestare Hotarare Tribunal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestare Hotarare Tribunal

Am contestat un PV de contraventie al politiei rutiere care spunea ca nu am acordat prioritate pietonilor angajati in traversare, si la Judecatorie am castigat procesul in sensul ca sa transformat in avertisment procesul verbal insa au facut cei de la politia rutiera apel pe care culmea l-am pierdut.
Nu mai pot ataca sentinta Tribunalului ?
Decizia tribunalului este definitiva.
Judecatoria a pronuntat o sentinta, iar tribunalul o decizie.
Nu mai aveti alta cale e atac prevazuta de lege,decizia tribunalului fiind definitiva,:(
Mai putetim exercita doar caile extrordinare de atac:contestatia in anulare(art.503-508 NCPC) sau revizuirea(art.509-513 NCPC) doar ptr.motivele limitativ prevazute ptr.aceste cai de atac extraordinare.