Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Renuntare la job in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Renuntare la job in perioada de proba

Buna seara. Va rog, m-ar interesa sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea chestiune: m-am angajat saptamana trecuta si sunt in perioada de proba de 3 luni, insa nu mi se potriveste acest job si intentionez sa plec. Din ceea ce m-am informat online, am inteles ca se impune sa anunt angajatorul printr-o notificare. M-ar interesa un link sau un model de notificare adaptat la prezent, pt a-l descarca si completa. Aceasta notificare poate fi redactata si in scris sau doar tipizat ?
As mai vrea sa stiu exact ce documente obligatorii prin lege trebuie sa-mi elibereze angajatorul la plecarea mea din firma. Va multumesc anticipat !
1. Model :

NOTIFICARE
Nr. ______ / ____________
privind incetarea contractului individual de munca

Dlui/Dnei ____________________________
Administrator (Director) al SC _____________

Subsemnatul ____________ , salariat la _______________, in functia de ___________, in conformitate cu prevederile art.31 alin.3 din Codul Muncii, va notific incetarea contractului individual de munca nr..________/__________ incheiat cu dvs. incepand cu data de _________.

Data ___________ Semnatura _______________

2. La incetarea c.i.m., va trebui sa solicitati angajatorului urmatoarele documente:
- adeverinta de vechime pentru perioada lucrata
- adeverinta de somaj , chiar daca nu beneficiati de somaj
- decizia de incetare

Cornel Vasile, Consilier juridic