Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu situatia urmatoare:
O mama cu 2 copii (fata si baiat) decedeaza si se incepe succesiunea.
In timpul succesiunii decedeaza si fiica acesteaia, in acest caz sotul ei continua succesiunea dupa mama soacra si se incheie cu repartizarea bunurilor astfel:
- curtea cu casa raman la baiat
- livada ramane la fata(reprezentata de sot)

Intrebarea mea este :

- daca nu s-a facut succesiune dupa moartea sotiei desi livada este intabulata pe numele sotului, acesta poate sa o vanda ?
- fratele sotiei decedate trebuie sa ia parte la masa succesorala ?

Eu am cumparat casa de la frate si acum as vrea si livada, dar nu vreau sa intampin greutati.

Multumesc
Din ce spuneti, pare a fi vorba despre o tranzactie asupra unui partaj volunar al mostenirii, de care s-a luat act prin hotararea judecatoreasca, caz in care este posibil ca imparteala sa fie in ordine si sotul supravietuitor sa poata vinde, cu atat mai mult cu cat si-a intabulat dreptul de proprietate la cf, ulterior si in baza hotararii judecatoresti.

P.s. consultatiile fara acte in fata sunt supuse riscului de eroare izvorat din comunicarea defectuoasa intre interlocutori, in cazul de fata, intre noi.
trandafir2, moderator
multumesc frumos

aveti mare dreptate, este greu fara acte, dar oricum m-am linistit acum
oricum notarul o sa stie sigur daca se poate vinde sau nu cand va vedea toate actele

sunteti foarte buni

multumes din suflet