avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu situatia urmatoare:
O mama cu 2 copii (fata si baiat) decedeaza si se incepe succesiunea.
In timpul succesiunii decedeaza si fiica acesteaia, in acest caz sotul ei continua succesiunea dupa mama soacra si se incheie cu repartizarea bunurilor astfel:
- curtea cu casa raman la baiat
- livada ramane la fata(reprezentata de sot)

Intrebarea mea este :

- daca nu s-a facut succesiune dupa moartea sotiei desi livada este intabulata pe numele sotului, acesta poate sa o vanda ?
- fratele sotiei decedate trebuie sa ia parte la masa succesorala ?

Eu am cumparat casa de la frate si acum as vrea si livada, dar nu vreau sa intampin greutati.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ankuta , utilizator 14:48, 10 Iunie 2016
Din ce spuneti, pare a fi vorba despre o tranzactie asupra unui partaj volunar al mostenirii, de care s-a luat act prin hotararea judecatoreasca, caz in care este posibil ca imparteala sa fie in ordine si sotul supravietuitor sa poata vinde, cu atat mai mult cu cat si-a intabulat dreptul de proprietate la cf, ulterior si in baza hotararii judecatoresti.

P.s. consultatiile fara acte in fata sunt supuse riscului de eroare izvorat din comunicarea defectuoasa intre interlocutori, in cazul de fata, intre noi.
Ultima modificare: Vineri, 10 Iunie 2016
trandafir2, moderator
multumesc frumos

aveti mare dreptate, este greu fara acte, dar oricum m-am linistit acum
oricum notarul o sa stie sigur daca se poate vinde sau nu cand va vedea toate actele

sunteti foarte buni

multumes din suflet

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune nedezbatuta cu mostenitor decedat cu datorii Valentin_Nita Valentin_Nita O sa va explic pe larg situatia si va rog sa ma indrumati catre rezolvarea ei. In 2006 a decedat bunicul meu. In urma lui a ramas sotia supravietuitoare cu ... (vezi toată discuția)
Mostenire alisia alisia buna ma numesc andrea si av vrea sa ma lamuriti cu ceva lucruri daca se poate.soacra mea ar dori o lamurire .uitati care este problema.mama ei ar vrea sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, As dori sa aduc in discutie o problema:. Sora mea a decedat,anul trecut. Nu avea copii. Am ramas in viata: parintii,eu si ... (vezi toată discuția)