Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... practica supravegheata / sistem salarial medici ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

practica supravegheata / sistem salarial medici licentiati

cine asigura salariul absolventului de medicina - licentiat care practica medicina in sistem privat , dar care

Cine asigura salariul medicului care practica medicina asistata ?

Medicul licentiat fara rezidentiat,este medic cu competente limitate si poate fi incadrat atat in mediul privat cat si in sistem de stat. Salarizarea este echivalenta cu cea pt medic stagiar iar salariul este platit din fondurile angajatorului( acest medic nu poate intra in relatii contractuale cu Casa de Sanatate). In schimb,angajatorul unui astfel de salariat,absolvent de medicina poate beneficia de un stimulent financiar de la stat,pentru aceasta trebuie sa ia legatura cu Agentia de Ocupare a Fortei de Munca