Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Jigniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Jigniri

Am si eu nevoie de cateva sfaturi!
Acum 3 zile ma aflam la tara in curtea mea si vorbeam cu fratele meu despre un vecin ( sa zicem barfa). De fapt il informam pe fratele meu cum acesta ( vecinul) a venit in fata portii noastre si ne-a jignit copila (minora). A facut-o nesimtita!
Am trecut cu vederea acel incident, iar acum doar povesteam fratelui meu ce s-a intamplat!
Insa mama vecinului asculta din curtea ei si la un moment dat a inceput sa ma injure si sa ma jigneasca, deoarece a auzit ca vorbesc despre fiul ei! Nu pot reproduce cuvintele ce mi le-a adresat, cert este ca i-am raspuns si eu, i-am spus ca e o baba nebuna!
Desi s-a intamplat acum 3 zile, eu sunt inca marcata, cuvintele ei au fost destul de dure, injuraturi foarte urate, calomnie (m-a facut betiva, desi eu nu beau), etc.
Intrebarile mele sunt:
1. Am voie sa vorbesc in curtea mea, ce vreau si despre cine vreau eu?
2. Daca merge la politie ea, ce mi se poate intampla, avand in vedere ca eu ma aflam la mine acasa, dansa la fel..si nu eu sunt aceea care am inceput cu jignirile?
3. Pe scurt, cum ma pot apara, martori fiind doar cei din familia mea si niciun alt vecin?

Precizez ca am citit forumul, am gasit subiecte despre jigniri, insa nimic ce ar putea sa ma lamureasca in problema mea!
Insulta si calomnia nu mai sunt prevazute in actualul Cod Penal asa ca puteti sta linistita:D
:O Inseamna ca putem sa mergem pe strada si sa ne injuram reciproc? :O
Sau poate e mentionat in Codul Civil.
In Noul Cod Penal se pedepseste: amenintarea, santajul, hartuirea.
Evident daca atunci era in zona un reprezentant al legii puteati primi un avertisment sau amenda pentru tulburarea linistii publice.
Va recomand sa va linistiti si si sa va asumati lectia de viata. Nu vi se intampla nimic, dar asta nu inseamna sa gresiti din nou.Viata e prea scurta si noi oamenii, uneori ne cream singuri probleme...Sanatate si multa intelepciune.
Themis7, utilizator