avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua ,
O persoana ( femeie) a muncit 36 de ani,cu carte de munca.
Este nascuta la 30 iunie 1959.Are,deci, 57 de ani .

Poate iesi la pensie , anticipat, fara penalitati?
Cu tot respectul !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:09, 13 Iunie 2016
Nu poate beneficia de pensie anticipata.

Se putea pensiona anticipat la varsta de 56 ani si 5 luni (dupa noiembrie 2015) daca indeplinea conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 5 luni.
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 5 luni, in noiembrie 2020.

3. Puteti solicita oricand pensie anticipata partiala.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 56 de ani si 5 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 5 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesire la pensie colega3 colega3 femeie, nascuta la 30 iun. 1959, cand pot iesi la pensie partial anticipat? (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare bre_carmen bre_carmen Sunt nascuta in 13 iunie 1959, am 34 de ani de munca. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata wasilewasile wasilewasile Sunt nascuta in febr. 1959 si am 36 de ani vechime in campul muncii (conditii normale de lucru) + un an de somaj si as vrea sa stiu si eu in ce conditii pot ... (vezi toată discuția)