Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua ,
O persoana ( femeie) a muncit 36 de ani,cu carte de munca.
Este nascuta la 30 iunie 1959.Are,deci, 57 de ani .

Poate iesi la pensie , anticipat, fara penalitati?
Cu tot respectul !
Nu poate beneficia de pensie anticipata.

Se putea pensiona anticipat la varsta de 56 ani si 5 luni (dupa noiembrie 2015) daca indeplinea conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 5 luni.
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 5 luni, in noiembrie 2020.

3. Puteti solicita oricand pensie anticipata partiala.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 56 de ani si 5 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 5 luni.