avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesire la pensie

femeie, nascuta la 30 iun. 1959, cand pot iesi la pensie partial anticipat?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:50, 31 Martie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 5 luni, in noiembrie 2020, daca aveti un stagiu de cotizare la pensie de minimum 15 ani.

3. Puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 5 luni, in noiembrie 2015, daca aveti un stagiu de cotizare de minimum 39 de ani si 5 luni.

4. Puteti solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 5 luni, in noiembrie 2015, daca aveti un stagiu de cotizare de minium 31 de ani si 5 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Vlad2013 Vlad2013 Buna ziua , O persoana ( femeie) a muncit 36 de ani,cu carte de munca. Este nascuta la 30 iunie 1959.Are,deci, 57 de ani . Poate iesi la pensie , ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare bre_carmen bre_carmen Sunt nascuta in 13 iunie 1959, am 34 de ani de munca. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata sau partial anticipata hello hello Sant femeie, nascuta in 12 Nov. 1959, am lucrat in comert si am cotizat pena in Aug 2007. Tntrebarea mea este daca pot sa beneficiez de pensie anticipata sau ... (vezi toată discuția)