Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesire la pensie

femeie, nascuta la 30 iun. 1959, cand pot iesi la pensie partial anticipat?
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 5 luni, in noiembrie 2020, daca aveti un stagiu de cotizare la pensie de minimum 15 ani.

3. Puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 5 luni, in noiembrie 2015, daca aveti un stagiu de cotizare de minimum 39 de ani si 5 luni.

4. Puteti solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 5 luni, in noiembrie 2015, daca aveti un stagiu de cotizare de minium 31 de ani si 5 luni.