Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua,
daca am un testament din anul 2008 si eu sunt legatar universal, insa nu am facut succesiunea, pt ca celalalt mostenitor nu a vrut sa se prezinte, ce pot face in acest caz??
cum pot face succesiunea si cat imi revine din mostenire??
multumesc
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa formulati o cerere in instanta prin care sa-l chemati in judecata pe celalalt mostenitor pentru dezbaterea succesiunii.
Taxa de timbru este de 5% din valoarea masei succesorale.
Cotele se stabilesc in functie de calitatea fiecarui succesor fata de defunct (descendent, sot supravietuitor, colateral, etc).
Sa mergeti la notar pentru deschidea succesunii spându- i notarului ca mai exsta alti mostenitori.
Notarul are oobligatia de a verica vocatia sucsorala la succesiuune si daca acstia au acceptat mostenirea in terenul legli.
Succesiuea fara prezenta lor, va fi lovite nulitate absoluta si e cale de consecinta n va profit nimanuii ales pe terme liung.
este vorba de sora mea, ea nu este trecuta in testament
aveti idee cat procent va detine din 3 hectare de teren??
multumesc