Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Repartizare profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Repartizare profit

Buna ziua.
Va rog poate ma lamuriti cu urmatoarea situatie:

pot plati dividende asociatului cu urmatoarele solduri in luna mai?
D117=23000
C121= 76000
as putea acoperi pierderea si cu dieferenta sa repartizez profitul in cursul anului (luna mai)pe dividende?

Multumesc !
Repartizarea profitului se realizeaza dupa inchiderea anului. Soldul contului 121 este rezultatul anului 2016 si deci nu puteti efectua repartizari din el acum, pana dupa aprobarea situatiei financiare anuale. Este interzis.

Legea 31/1990:

Art. 194. - (1) Adunarea generală a asociaţilor are următoarele obligaţii principale:
a) să aprobe situaţia financiară anuală şi să stabilească repartizarea profitului net;

Art. 272^ 1. - Se pedepseşte cu închisoare de la un an la 5 ani fondatorul, administratorul, directorul general, directorul, membrul consiliului de supraveghere sau al directoratului ori reprezentantul legal al societăţii care:

b) încasează sau plăteşte dividende, sub orice formă, din profituri fictive ori care nu puteau fi distribuite, în lipsa situaţiei financiare anuale sau contrar celor rezultate din aceasta.

Legea 82/1991:

Art. 19. - (1) În contabilitate, profitul sau pierderea se stabileşte cumulat de la începutul exerciţiului financiar. Închiderea conturilor de venituri şi cheltuieli se efectuează, de regulă, la sfârşitul exerciţiului financiar.
(2) Rezultatul definitiv al exerciţiului financiar se stabileşte la închiderea acestuia.
(3) Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinaţii, după aprobarea situaţiilor financiare anuale.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc mult!:D