Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Impozit retroactiv
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Impozit retroactiv

Bună ziua! Am primit de la Primărie o înștiințare de plată prin care se stabilește retroactiv pe 5 ani, impozitul pe niște terenuri. Mai exact, o diferență, rezultată din calcularea greșită a impozitului de către cei responsabili.
Cum se poate contesta acest act? La Primărie sau în instanță?
căutând pe internet, am văzut că nu există consens în legătură cu natura juridică a înștiințării de plată...Este sau nu act administrativ fiscal?
Nu mi se pare că depunerea unei contestații simple la Primărie m-ar exonera de la plată.Mulțumesc!
Nu e vina D-voastra ca nu s-a calculat corect impozitul pe teren, dar datoria la bugetul local exista si trebuie achitata.